1
Biskopen: Vi är beroende av skogen, även ”andliga” behöver toapapper. • Debattör hotar gå ur kyrkan om inte skogsbruket förändras.
Biskopen: Vi är beroende av skogen, även ”andliga” behöver toapapper. • Debattör hotar gå ur kyrkan om inte skogsbruket förändras.
Erik Helmerson tar steget från Dagens Nyheter till att bli kristen opinionsbildare.
Apotekschefen Amelie Nordlander, 35: Man gör något gott för samhället genom att finnas här – det handlar liksom inte bara om att sälja tandkräm.
Kanske är festen en bild av kyrkan där vi får en glimt av Gudsrikets hemlighet, skriver Ida-Maria Brengesjö.
Tunisisk man högg ihjäl tre personer 2020.
Religion och politik vävs alltmer in i varandra i Trumpadministration - samtidigt reagerar många mycket negativt på besluten som fattas.
Förslaget om formuleringen i abortlagen har vållat debatt, nu är Tidöpartierna överens.
KRISTNA FRISKOLOR. Skolan ska vara en plats där våra barn och ungdomar presenteras en saklig och objektiv bild av verkligheten, skriver sex debattörer.
Ska renovera gammal butikslokal och flytta in efter sommaren.