– Här i Väsby är vi vana vid att planen flyger över oss, inte in i orglar, säger pastor Stefan Andersson med ett skratt till tidningen Vi i Väsby.
Det var när musikprofessor Olov Olofsson förberedde en konsert i Missionskyrkan som han upptäckte att Bach inte riktigt lät som vanligt. Orgeln lät konstig och gnällig i höga register. Då kallade man in orgelbyggare Jan Börjesson.
– Efter bara 30 sekunder kom han ut med en papperssvala, säger Olov Olofsson.
Pappersplanet hade kraschat rakt in i en ventil, och därmed blev den blockerad - och ljudet mycket underligt. Det var första gången som Jan Börjesson hittat just ett pappersplan i en orgelpipa, men han har gjort andra "fynd" under årens lopp: skelett av fladdermöss och fåglar är till exempel vanligt. Många orglar får stå i decennier utan att någon ser till dem eller rengör dem.
Stefan Andersson, pastor i församlingen, tycker att det hela är "en dråplig historia". Vem som är skyldig? Det förtäljer inte historien.
Orgeln i Missionskyrkan är en 1-manualig orgel med 6 stämmor, byggd 1974 av John Grönvall. Den som vill lyssna på den nu rengjorda orgeln kan passa på den 19 oktober. Då firar församlingen 45 år, och detta firas bland annat med konserten "Tonernas oändlighet".